Změna velikosti písma

Fulltextové vyhledávání

Horní menu

Drobečková navigace

Úvod > Organizace a spolky > Sokol Prosenice, z.s.

Sokol Prosenice, z.s.

Počátky fotbalového oddílu sahají do roku 1939. Tehdy začalo družstvo hrát první přátelské zápasy a turnaje. Překážkou řádné registraci v soutěži bylo nevyhovující hřiště. Proto bylo v roce 1943 rozhodnuto, že se hřiště rozšíří a prodlouží. Slavnostní otevření nového hřiště se uskutečnilo 17.8. 1944 přátelským utkáním s tzv. letní jedenáctkou SK Přerov.

Bohužel existence SK Prosenice neměla dlouhého trvání. S koncem války slábla veškerá aktivita členů. Po delší odmlce se podařilo klub opět založit v roce 1959. Do soutěží byla přihlášena družstva mužů a dorostů. V roce 1960 bylo hřiště opět upraveno z důvodu nevyhovujících rozměrů vyhrnutím zeminy, ze které vznikl na pravé straně svah. Ten se následně osázel lavičkami a vzniklo něco jako tribuna.

První fotbalový úspěch přišel v roce 1969, kdy družstvo postoupilo do I. B třídy. Zde však mužstvo narazilo na silné soupeře. Otrokovice, Holešov, Hulín atd. Po roce následoval sestup zpět do okresního přeboru. Za další dva roky sestup do okresní soutěže.

V roce 1973 došlo k další úpravě hřiště. Svah z roku 1960 byl rozhrnut na celou plochu, byl položen trativod a plocha byla oseta trávou. V roce 1977 se opět podařilo vybojovat postup do okresního přeboru, který se v Prosenicích hrál do roku 1984, kdy následoval opět sestup do okresní soutěže.

V roce 1989 se podařilo mužstvu opět postoupit do okresního přeboru. Byl to pěkný dárek k oslavě 50. výročí od založení fotbalu v Prosenicích. V rámci oslavy tohoto výročí sehráli domácí hráči utkání s bývalými ligovými hráči Baníku Ostrava. V roce 1994 se podařilo mužstvu postoupit do I. B třídy. V následujícím soutěžním ročníku obsadily Prosenice 2. místo a jen těsně jim unikl postup do I. A třídy. V následujícím ročníku nastal výpadek, který vedl k sestupu do okresního přeboru.

V roce 1997 se republikou prohnala velká voda, která zasáhla i naše fotbalové hřiště. Vodu ze zaplaveného hřiště se podařilo odčerpat až po téměř měsíci.

V roce 2012 jsme na hřišti srovnali pravou stranu navezenou zeminou. V témže roce byla provedena demolice původních šaten, které byly svým nevyhovujícím stavem již životu nebezpečné. V následujícím roce se uskutečnily ve fotbalovém areálu oslavy ke 101. výročí od založení Tělovýchovné Jednoty Sokol Prosenice a na řadu přišlo i slavnostní otevření nově vybudovaného zázemí pro sportovce se šatnami. V rámci oslav sehráli naši hráči utkání s bývalými hráči SK Sigma Olomouc.

Mužský oddíl hraje od roku 2015 okresní přebor. Na podzim 2021 bylo založeno i družstvo mladší přípravky. Fotbalový oddíl se mimo sportovní činnosti podílí také na spoluorganizování kulturních akcí v naší obci.

Předseda spolku: Radim Klimecký, radim.klimecky@post.cz

Fotbalový tým Prosenic v roce 2020

Fotbalový tým Prosenic z roku 2020