Změna velikosti písma

Fulltextové vyhledávání

Horní menu

Drobečková navigace

Úvod > Organizace a spolky > Hanácké Prosének, z.s.

Hanácké Prosének, z.s.

Hanácké Prosének je dětský folklorní soubor působící v Prosenicích u Přerova. Myšlenka založit občanské sdružení zabývající se folklorem vznikla v roce 2000, v průběhu velkých třídenních oslav k 725 letům obce. Tehdy skupina mládeže nacvičila tance z Hanácké besedy, hudební doprovod byl tvořen zpěvem talentovaných dětí ze školního pěveckého sboru. Vystupování mělo ohlas, a to vyvolalo zájem, aby se pokračovalo s folklorem dál u dětí. Obec Prosenice věc podporovala, finance na pořízení krojů se sháněly i po sponzorech. Velkou pomocí v začátcích byla spolupráce se členy Haná Přerov, s Tomášem Barboříkem, Lenkou Venerovou, Milenou Malinovou a Magdou Barboříkovou, kteří obětavě pomohli rozjet hanácký soubor odborně a metodicky.

V roce 2001 byl Hanácké Prosének registrován jako občanské sdružení, a pak v roce 2015 jako zapsaný spolek. Obec Prosenice činnost dětské neziskové organizace podporuje a vychází jí vstříc.

Soubor po celá dvě desetiletí reprezentuje svou obec na různých vystoupeních, festivalech a na soutěžních přehlídkách, kde dosahuje pěkných výsledků. Děti vystupují nejen ve své obci, ale také v širším a vzdálenějším okolí. Děcka ráda vzpomínají například na pražské vystoupení v Paláci kultury a na televizní natáčení do pořadu Putování za muzikou, a to po boku dechové hudby Moravská Veselka. Prosénci spolupracují s dětskými soubory z jižní Moravy, s Pomněnkou Tvrdonice a souborem v Boleradicích.

Na práci ve folkloru nás od počátku přitahovalo obnovování zvyků a obyčejů z dob našich předků. Podařilo se nám uvést do života Prosenic mnohé tradice, které tady už dávno upadly v zapomnění. Například vynášení Smrtky, chození s jedličkou, řehtání a klepání v době, kdy zvony odletí do Říma, tančíme na Kácení máje a na hodových oslavách, o vánočním čase zpíváme pod Vánočním stromem, na adventních posezeních, na Štěpána „koledujeme“ v místním kostele pro farníky. Každoročně tyto tradice udržujeme tak, aby se staly samozřejmostí v životě naší vesnice.

Každým rokem společně jezdíme na prázdninové soustředění, kde si děti, kromě tancování, užijí i mnoho zábav a her v přírodě, skvěle jim vaří naše maminky, a tak utužujeme vzájemné společenství.

Rádi mezi sebe přijmeme nové děti ve věku od šesti let se zájmem o zpěv, taneční projev a o zážitky spojené s folklorem, a to děti z Prosenic a okolí.     

Schůzky jsou v PÁTEK  15.00 – 16.00 hod. v tělocvičně ZŠ Prosenice.                                                                                                   

Roční členský příspěvek činí 150,- Kč, o údržbu kroje se postaráme.


Děti z Hanáckého Prosénku. Vystoupení v Prostějově 2019.Hanácké Prosének při vynášení Moreny v Prosenicích. Rok 2019.

Součástí Hanáckého Prosénku je od roku 2005 taneční skupina PRAKR. Věnuje se klasickému country a Line dance, ale také skotským či irským tancům. Co název skupiny znamená? Kromě toho, že slovo Prakr znázorňuje multifunkční klepač na koberce, má i jiný význam. Sami členové název rádi překládají jako zkratku pro PRosenský Akademický KRoužek (ale občas taky Amatérský). 

Taneční skupina PRAKR.Taneční skupina PRAK v obecním parku Prosenice.

Více o skupině ZDE PRAKR najdete také na Facebooku ZDE

Kontakt na předsedkyni spolku: Mgr. Zdenka Dokoupilová - zdenkadokoupilova@volny.cz,

telefon: + 420 732 424 653

adresa: K Žebračce 56, 751 21 Prosenice

Kontakt na lektorku skupiny PRAKR: Kateřina Hrabalová - hrabalovakaterina@seznam.cz