Úvod > Organizace a spolky > Sbor dobrovolných hasičů Prosenice > Historie SDH Prosenice

Historie SDH Prosenice

Založení Sboru dobrovolných hasičů ve Velkých Prosenicích předcházelo vyhoření statku Josefa Pohanky v Buku. Původní myšlenka založit společný sbor pro obě obce nedošla naplnění, a tak bylo ve Velkých Prosenicích přijato rozhodnutí založit sbor samostatně. Stalo se tak ustavující valnou hromadou konanou 29. dubna roku 1906. V Malých Prosenicích byl sbor dobrovolných hasičů založen mnohem později, až za druhé světové války. Po sloučení obou obcí Malé a Velké Prosenice v roce 1948, bylo přistoupeno také ke sloučení sborů.

Významnou událostí zdejšího sboru dobrovolných hasičů bylo slavnostní svěcení nového znaku a sochy svatého Floriána. Konalo se v kostele sv. Jana Křtitele v Prosenicích v roce 2006 u příležitosti stého výročí založení. Při této slavnostní příležitosti bylo dvěma bývalým členům a funkcionářům sboru, Ferdinandu Frélichovi a JUDr. Josefu Sehnalovi, uděleno in memoriam nejvyšší hasičské vyznamenání Řád svatého Floriána.